dehb3_3

Nasıl Davranmalı?


DEHB’li bir öğrencinin içinde bulunduğu anı yaşadığını, kurallar ve davranışlarının sonuçlarını tartamadığını söylemek yanlış olmaz. Dürtülerini kontrol edemediği sürece bu böyle olacaktır. Bu nedenle basit açıklamalara, yargılamayan olumlu bir tavra her zaman ihtiyaçları vardır. Bir öğretmen olarak dikkatini toplayamayan, sınıf düzenini bozan, aslında “sorun” olarak görebileceğiniz DEHB’li öğrencinize nasıl davranmalısınız?

 

İşe onun “SORUN OLMADIĞINI” kabul ederek başlamalısınız. Sonrasında…

 

Sınıf kurallarını öğrenmesine yardımcı olun.

 

En basit kural olan “parmak kaldırarak konuşmak” bile onun akıl edemeyeceği bir konu. Sınıf kuralları bu kadar detaylı olarak listeleyin. Hepsini anlayacağı şekilde açıklayın.

 

Davranışının sonuçlarına o an katlanmalı

 

Hatalı bir davranışının karşılığını anında vermelisiniz. Okul çıkışı evde yapacağı bir şey değil, ertesi gün katılamayacağı bir aktivite değil. DEHB’li bir çocuk sonradan yaşayacağı bir şeyi o anki davranışı ile ilişkilendiremez.

 

İkinizin arasında ona özel bir işaretleşmeniz olsun

 

Dersten koptuğunda, sınıf düzenini bozduğunda kullanabileceğiniz bir işaretleşme… Sizden ve ondan başka kimsenin bilmediği…

 

Uygun davranışlarını ödüllendirin

 

Çevresindeki çoğu kişi gibi olumsuz davranışlarına yoğunlaşmak yerine olumlu her davranışı fark ettiğinizi belli edin, bu çabasını takdir edin. Öğrenciniz sözlü takdir edilmekten utanan biriyse sırtına veya omzuna dokunarak gülümseniz bile ona yetecektir.

 

İŞTE HANGİ DURUMLARDA NELER YAPABİLECEKLERİNİZE ÖRNEKLER:

Nasil Davranmali (ogretmenler)
Paylaş!

İZ KOÇLUK - Adres: Adnan Saygun Caddesi Vişne Çıkmazı Sokak Gündeş Sitesi Pelin Apt. B Blok No:7 Daire:7 Kat:3 Ulus / Beşiktaş / İstanbul
Tel: 0(212) 257 04 05 Gsm: 0(543) 224 57 25 - iz@izkocluk.com


Bu web sayfası İz Koçluk tarafından hazırlanmıştır. İçerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amaçlı kullanılamaz.

Bizi Takip Edin! facebook twitter